Püren Balı

Püren Balı Nedir?

Püren Balı Nedir?

Püren bitkisi, çam ormanlarının yakınlarında kendiliğinden yetişen, hafif ve hoş kokulu bir bitkidir. Maki tipindeki, çalı bitki 4 mevsim yeşildir. Sonbahar ve kış aylarında çiçeklenen bitkinin çiçekleri genellikle pembe tonlarındadır.

Bitkinin çeşitli alt türleri vardır. Dünya üzerinde 700 türden fazla bulunan püren bitkisinin 5 türü ülkemizde bulunmaktadır.

Erica türleri Anadolu’da, Akdeniz, Ege ve Karadeniz kıyı şeritleri boyunca doğal olarak yetişmekte; halk arasında “funda”, “püren”, “süpürge çalısı” olarak anılmaktadır.

Çoğu çiçeğin aksine Püren bitkisi, soğukların başlaması ile çiçeklenmeye başlar. Sonbahar ortasından itibaren pembe renkli, hoş kokulu çiçekleri gözlemlenir. Kış ortasına dek çiçekler bitki üzerinde kalır.

Çiçeklenme dönemi Temmuz-Kasım ayları arasında olduğu için, arıların kışa hazırlanmalarında en önemli nektar kaynaklarından biridir.

YAYLA BALPINARI

Püren Balı Nedir?

Arıların, Temmuz- Kasım ayları, çiçeklenme dönemi olan Püren bitkisinin çiçeklerinden topladıkları nektarla ürettikleri bir monoflora bal çeşididir.

Püren Balı Nedir?

Püren balının tadı; acımsıdır, keskin ve güçlü bir aroması vardır. Rengi ise koyu kahverengidir.

Püren balı Anzer balından sonra en az üretilen ve en değerli ballar arasında bulunan bir bal çeşididir. Ülkemizde çok fazla tüketilmeyen bu bal genellikle yurt dışına ihraç edilmektedir. Ülkemizde de belirli bölgelerde üretilen bu bal sağlık açısından çok faydalıdır.

Günümüzde püren balı; dünyada Portekiz, İskoçya, İspanya, İrlanda gibi ülkelerde besin içeriği bakımından yüksek katma değerli gıda kategorisindedir. İrlanda’nın dünyaca ünlü manuka balından daha yüksek fenolik (yüksek antioksidan) içeriğe sahip olan püren balı “Süper Besin” olarak adlandırılmaktadır.

YAYLA BALPINARI

En Faydalı Kullanım

Karaciğer yağlanması açısından sağladığı fayda ile Püren Balı ön plana çıkmaktadır. Tabii bunun dışında idrar yolları rahatsızlıklarına karşı etkisi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi unsurlar da öne çıkmaktadır. Ayrıca gün içerisinde genç kalabilmek için yüksek bir enerji sağlamaktadır.

Nasıl Tüketilmeli?

Püren Balı Nedir?

Kahvaltıda ve günlük tüketime uygundur. İster kaşıkla saf bir şekilde, isterseniz diğer gıdalarla birlikte tüketmeniz tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Çay ve kahve gibi içeceklerinize tatlandırıcı olarak da katabilirsiniz. Ilık suda eritilerek içilirse kısa sürede kana karışarak vücutta etkisini gösterir.

Alerji Yapar Mı ?

Arı ürünleri, hassas bireylerde alerjiye neden olabilir. Bilinen alerjisi olan, ya da yüksek alerji riski taşıyanların tüketmemesi önerilmektedir. Arı ürünleri kullanımında miktar önemli olduğu için, özellikle 3 yaş altı çocuklarda, doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

FAYDALARI

  • Karaciğer yağlanması ile mücadelede öne çıkan önemli bir besindir.
    İdrar yolları rahatsızlıklarında çözüm niteliğindedir. Ayrıca prostat gibi büyük hastalıklara çözüm odaklı ve olumlu etkileri olan bal çeşididir.
  • Yüksek enerji veren, besleyiciliği olan Püren Balı Antioksidanlar açısından zengindir. Bu yüzden hücre hasarlarını önler. Serbest radikalleri temizler ve oksidasyonun neden olduğu hasarı azaltır. Vücudun  vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar.
  • Soğuk kış günlerinde yakalandığınız gripnezle ve soğuk algınlığı hastalıklarında Püren Balı iyileşmenize destek olacaktır. Kuru öksürüklerde ve balgamlı öksürüklerde tercih edeceğiniz ıhlamur balı öksürüklerinizi kesecek ve boğazınızı yumuşatacaktır. 
YAYLA BALPINARI

yaylabalpinari.com.tr

akasyabali.com

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir